The List


ACNSS-Albanian Center for National Security Studies

QSHSSK

 Webmail

KONTAKTONI

email:

xhavit_shala@acnss.com

P.O.Box:

2378,Tirana- Albania

The List of ISPs

Zhvillohet ceremonia e pėrurimit tė librit "Shqiptarėt nė udhėkryq"

Zhvillohet ceremonia e pėrurimit tė librit "Siguria Kombėtare dhe Sfidat e Integrimit" 

 

 Hong Kongu ėshė varrosur nė Rambuje

 KURBAN BAJRAMI NĖ KREMLIN 

 Kurthi serb i luftės fetare

 Biznesmeni Putin dhe ēmimi pėr Kosovėn

 Operacioni "Patkoi 2" dhe vehabizmi

 Tė tjera >>>

 
 


Nėn vėzhgimin e medias


23 AMBASADORĖT GREKĖ, ĒĖSHTJA ĒAME DHE VORIO EPIRI

 

Nga Dr. Xhavit Shala

23 ambasadorė grekė tė pensionuar, mė datėn 10 Tetor 2013, i janė drejtuar me njė letėr kryeministrit grek Antonis Samaras. Nė atė letėr ata kėmbėngulin tė tėrheqin vėmendjen se, pavarėsisht krizės ekonomike, Greqia nuk duhet tė nėnvleftėsojė rolin prioritar tė ēėshtjes sė saj kombėtare. E shprehur ndryshe, ata bėjnė thirrje pėr tė risigurizuar kėrcėnimet dhe rreziqet ndaj sigurisė kombėtare tė Greqisė, tė cilat, sipas tyre, lidhen drejtpėrsėdrejti nė raportet me Turqinė, Maqedoninė, Shqipėrinė dhe Qipron.

 

Ēėshtja shqiptare dhe gjeopolitika e korridoreve tokėsorė

 

Nga Xhavit SHALA

Ēėshtja shqiptare nė Ballkan dhe zgjidhja e saj, nė vazhdimėsi, nė njė masė tė konsiderueshme, pėrveē luftės dhe pėrpjekjeve tė popullit shqiptar, ka qenė e ndikuar ndėrmjet tė tjerave edhe nga pozicioni gjeostrategjik i hapėsirės shqiptare dhe, sidomos...

 

Ēėshtja shqiptare dhe gjeopolitika e Adriatikut

 

Nga Xhavit SHALA

Pozicioni i favorshėm strategjik buzė Adriatikut i gjeohapėsirės shqiptare dhe interesimi i vazhdueshėm i aktorėve tė fuqishėm ndėrkombėtarė e rajonalė pėr ta patur nėn kontroll kėtė pjesė tė territoreve shqiptare,.. 

 

Tadiēi, Serbia e Madhe dhe ēėshtja shqiptare

 

Programet elektorale dhe siguria komunitare

Nga Xhavit SHALA

 

Shėrbimet e sigurisė dhe mbikėqyrja parlamentare

Nga  Xhavit Shala

 

INTERVISTA

Video nė Youtube


 

Ballkani, Gjeopolitikadhe Siguria

Pjesa I

Pjesa II

- - - - - - - - - - - - - - - - - -  

Kosova mes intrigave

Libri “Kosova mes intrigave„  pėrmbledh njė cikėl analizash, disa prej tė cilave, me shkurtime...

- - - - - - - - - - - - - - - - - -  

Penalizimi i Kanabopolitikės

Kanabis mes kultivuesve, policisė dhe Politikės

- - - - - - - - - - - - - - - - - -  

- - - - - - - - - - - - - - - - - -  

Shqiptarėt nė Udhėkryq 

 

Feja

Qytetėrimi

Siguria

Integrimi

- - - - - - - - - - -

 

Studim mbi fenomenin e Kanabisit dhe atrategjia e luftes kunder tij.

 

Nese ju interesojne botimet e plote, ne shqip ose anglisht, kontaktoni:

email: xhavit_shala@yahoo.co.uk

P.O.Box: 2378, Tirana- Albania

 

Qendra Shqiptare e Studimeve pėr Sigurinė Kombėtare


 THEMELUESI I QENDRES

XHAVIT SHALA

 


 

STUDIME

Studime te botuara ne shtypin e perditshem

Informaliteti dhe financimi i terrorizmit
- Botuar si editorial nė gazetėt "Koha Jonė", 20.06.2007-
Kurthi serb i luftės fetare
- Botuar si editorial nė gazetėt "Koha Jonė", 18.05.2007-
Operacioni "Patkoi 2" dhe vehabizmi
- Botuar si editorial nė gazetėt "Korrieri", 19.03.2007-
Paketa e Athisarit dhe kutia e Putin
- Botuar si editorial nė gazetėt "Korrieri", 17.02.2007-
Statusi i Kosovės dhe operacioni LANAC
- Botuar nė Gazetėn "Shqip", 09.06.2006-
Vorio-Epiri, njė ėndėrr nė arkivol
- Botuar nė Gazetėn "Shqip", 09.06.2006-
Sherifėt serb nė veprim
- Botuar si editorial nė Gazetėn "Shqip", 05.06.2006-
USA nė Ballkan, Intrigė, mundėsi apo ēmenduri
- Botuar nė Nr.32 tė ABC, 15.04.2006-
Ballkani, krimi dhe integrimi
- Botuar nė gazetėn "Standard", 13.04.2006-
Vahabizmi, filozofia antiterezė
- Botuar nė gazetėn "Tirana Observer", 28.03.2006-
Shqipėria mes patriotizmit ekonomik e pragmatizmit politik
- Botuar nė gazetėn "Tirana Observer", 28.03.2006-
Kisha serbe dhe kryqėzimi i Serbisė.
- Botuar nė gazetėn "Tirana Observer", 14.03.2006-
Toleranca fetare, media dhe siguria kombetare.
- Botuar nė gazetėn "Tirana Observer", 8.03.2006-
Diplomacia publike dhe siguria kombėtare.
- Botuar nė gazetėn "Tirana Observer", 28.02.2006-
Kosova dhe diplomacia ekonomike ruse.
- Botuar nė gazetėn "Tirana Observer", 22.02.2006-
Penalizimi i kanabopolitikės.
- Botuar nė gazetėn "Tirana Observer", 08.02.2006-
Shteti demokratik dhe edukimi fetar.
- Botuar nė gazetėn "Tirana Observer", 01.02.2006-
Janollatosi dhe ceshtja Cameria.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 30.01.2006-
Rumija, Sulltan Fatihu dhe kryqet e Bushatit.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 17.01.2006-
Siguria e minoriteteve dhe statusi i Kosovės?.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 11.01.2006-
Drejt shqiptarizmit nė hierarkinė fetare?.
- Botuar editorial nė gazetėn "Korrieri", 05.01.2006-
A ti besojmė Huntingtonit?.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 19.12.2005-
Kosova nė kurthin e opsioneve.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 10.12.2005-
Politika dhe policimi.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 24.11.2005-
Ēėshtjet fetare dhe siguria kombėtare.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 19.11.2005-
Kina, Tajvani dhe statusi i Kosovės.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 09.11.2005-
Ballkani mes prosperitetit dhe intrigave.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 01.11.2005-
Del Ponte, Ramushi dhe Statusi i Kosovės.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 21.10.2005-
Uolkeri, Kosova dhe Ahtisaari.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 14.10.2005-
Kosova e pavarur dhe rilindja e Serbisė.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 03.10.2005-
Maratona e Pavarėsisė.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 27.09.2005-
Kurthi i Gjeneralit.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 10.09.2005-
Ethet e Kosovės dhe pshertimat e Ballkanit.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 02.09.2005-
Krimi s'ka mė frikė.
- Nga Alfred Peza, botuar nė gazetėn "Korrieri", 14.08.2005-
Mjekrat dhe dosjet e Kondovės.
- Botuar editorial nė gazetėn "Korrieri", 13.08.2005-
A jemi nė shėnjestėr?.
- Botuar nė Revistėn KLAN, 06.08.2005-
Njė mjekėrr pėr Maqedoninė.
- Botuar nė Revistėn KLAN, 06.08.2005-
Demantohet “pėrkatėsia ballkanike” e sulmuesve nė Londėr.
- Botuar nė KOHA DITORE, 06.08.2005-
Berisha dhe tymnaja islamike e Covicit.
- Botuar nė gazetėn Korrieri dhe Experss nė Kosovė, 27.07.2005-
Islami, mes religjionit, politikės dhe terrorizmit.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri:, 14.07.2005-
Bashkesia islame dhe zjarri vahabit.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 15.06.2005-
Filloi numerimi mbrapsht.
- Botuar nė gazetėn "Korrieri", 10.06.2005-
Zgjedhjet shqiptare dhe preferencat e SHBA. - Botuar nė gazetėn "Korrieri", 05.06.2005-

Propoganda elektorale dhe siguria kombėtare. - Botuar nė gazetėn "Korrieri", 26.05.2005-

Strategjia Amerikane pėr Kosovėn dhe Natasha - Botuar nė gazetėn "Korrieri" -

 

ENTREL’ ALBANIEETL’ EUROPE: LECRIME ORGANISE

. Per me shume...

 

Konference per shtyp e Ministrit te Brendshem Sokol Olldashi

Arrestohet ne Ankara shtetasi Alfred Shkurti, i njohur me emrin Aldo Bare

 

Informacione mbi Luftėn Kundėr Terrorizmit dhe Krimit tė Organizuar

 

CRS Report for Congress

Terrorists and Suicide Attacks

 

Annual 2003

DATI STATISTICI OPERAZIONI SEQUESTRI PERSONE DEFERITE ALL’A.G. DECESSI

 

CRS Report for Congress

Illicit Drugs and the Terrorist Threat: Causal Links and Implications for Domestic Drug Control Policy

THE 9/11 COMMISSION REPORT

Final Report of theNational Commission on TerroristAttacks Upon the United States

 

Issue Brief for Congress

Terrorism, the Future, and U.S. Foreign Policy

 

AL QAEDA AIMS ATTHE AMERICAN HOMELAND

 

OPEN VERSION - December 2004

 

2004 European Union Organised Crime Report

 

CRS Report for Congress

 

The Islamic Traditions of Wahhabism and Salafiyya

 

RESPONSES TO AL QAEDA’S INITIAL ASSAULTS

 
  

        
 

Mortgage Refinancing Rates