The List


ACNSS-Albanian Center for National Security Studies

QSHSSK

KONTAKTONI

email:

xhavit_shala@yahoo.co.uk

P.O.Box:

2378,Tirana- Albania

The List of ISPs

Zhvillohet ceremonia e pėrurimit tė librit "Shqiptarėt nė udhėkryq"

Zhvillohet ceremonia e pėrurimit tė librit "Siguria Kombėtare dhe Sfidat e Integrimit" 

 

 Shqiptarėt dhe identiteti i tyre qytetėrues

 USA nė Ballkan, intrigė, mundėsi apo ēmenduri

 Ballkani, krimi dhe integrimi

 Vahabizmi, filozofia anitetezė

 Shqipėria mes patriotizmit ekonomik dhe pragmatizmit politik

 

 Tė tjera >>>

 
 
 

 

USA NE BALLKAN, INTRIGĖ, MUNDĖSI APO CMENDURI

 

Emri USA nė Ballkan, Unitet States of Albania, e pėrkthyer si Shtetet e Bashkuara tė Shqipėrisė apo Bashkimi i Shteteve Shqiptare, ka filluar tė pėrdoret jo rrallė nė fjalorin politik ballkanas. Ky term ėshtė publikuar fillimisht nga analistė apo qarqe qė janė pėrpjekur tė kompromentojnė interesat e shqiptarėve nė Ballkan, duke synuar tė alarmojnė faktorin ndėrkombėtar. USA, pėr ta ka kuptimin e Shqipėrisė sė Madhe. Ndonėse ėshtė hedhur nė treg nga kundėrshtarė tė interesave shqiptare, zhvillimet e fundit nė Ballkan, kėmbėngulja serbe pėr ndarjen e Kosovės si dhe zhvillimet nė pėrgjithėsi nė Ballkanin Jugor, tė  tundojnė ta analizosh nėse USA nė Ballkan, ėshtė vėrtet  njė intrigė, sajesė e kundėrshtarėve tanė sllavė, njė mundėsi pėr shqiptarėt e persekutuar prej mė shume se njė shekulli e tė ndarė nė pesė shtete, apo njė ēmenduri e grupeve ekstremiste.

 

Gazeta  serbe Glas Javnosti, me date 01.03.2006, publikoi njė analizė tė zgjeruar tė opinionistit politiko-ushtarak Milovan Dreēun. Nė kėtė analizė, autori argumenton se shqiptarėt kanė njė strategji pėr krijimin e Bashkimit tė Shteteve Shqiptare nė Ballkan. Sipas tij dokumentet bazė tė kėsaj strategjie janė -“Platforma pėr Zgjidhjen e Ēėshtjes Shqiptare” e Akademisė sė Shkencave tė Tiranės, e cila ėshtė shkruar nė verėn e vitit 1988 dhe ”Memorandumi i  Forumit tė Intelektualėve Kosovarė” i 26 tetorit 1996. Konkluzionin e Akademisė Shkencave tė Tiranės se shqiptarėt, praktikisht janė tė ndarė nė pesė shtete dhe mendimi i saj se e vetmja rrugė pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare  ėshtė bashkimi nė njė shtet, autori e quan si “strategjinė shqiptaromadhe, e cila i ka pėrcaktuar qartė drejtimet e veprimit, qėllimet dhe zhvillimin e ngjarjeve nė kėtė pjesė tė Ballkanit”.

 

Autori, qėllimisht, pėrzien pėrpjekjet e shqiptarėve pėr tė fituar tė drejtat e tyre tė mohuara pėr mė shumė se njė shekull, me skenarė deri dhe ushtarakė pėr destabilizimin e njė vargu shtetesh tė Ballkanit Perėndimor.Glas Javnosti, pasi  analizon lėvizjet politike e diplomatike qė janė ndėrmarrė dhe po ndėrmerren nė vazhdimėsi nga faktori shqiptar, publikon dhe rrugėn qė sipas saj do tė krijohen shtetet shqiptare nė Ballkan. Nė mbėshtetje tė lėvizjeve politike dhe diplomatike, autori parashikon mbėshtetjen edhe nga njė plan ushtarak, sipa tij, tė mirėorganizuar nga shqiptarėt.

 

Krijimin e USA-s shqiptare ai e parashikon nė dy faza. Nė  fazėn e parė kalimtare, nėpėrmjet lėvizjeve politike dhe diplomatike, parashikohet krijim i shteteve tė reja shqiptare, nė Mal tė Zi, Maqedoni e Greqi dhe Kosovė. Nė fazėn e dytė dhe tė fundit, kėto shtete duhet tė  bashkohen me njė federatė me shtetin amė, Shqipėrinė. Nė kėtė strategji, kyci, sipas autorit, ėshtė pavarėsia e Kosovės.Kėtu shpaloset qartė qėllimi i autorit. Dhėnia e pavarėsisė sė Kosovės, sipas tij, do tė ēojė nė njė hap pėrpara synimet pėr krijimin dhe tė minishteteve tė tjera shqiptare nė Ballkan e mė pas bashkimin e tyre. Dhe gjithnjė, sipas logjikės sė tij, duhet parandaluar pavarėsia e Kosovės, nė mėnyrė qė tė parandalohet ēdo mundėsi e destabilizimit tė Ballkanit.

 

Nė fakt, autori me djallėzi, lėvizjet e zgjuara politike dhe diplomatike tė faktorit shqiptar pėr mė shumė tė drejta nė Mal tė Zi, Serbinė Jugore, Maqedoni, si dhe duke  njohur se ka njė problem tė pa zgjidhur shqiptar nė Greqi, i bėn qėllimisht  pjesė tė njė skenari, i cili gjoja drejtohet nga njė qendėr e vetme, nė Tiranė dhe nė Prishtinė. Kėshtu ai pėrmend bashkimin e Kosovės me Preshevėn, Bujanovcin e Medvegjėn, nė njė republikė, e hapur  ndaj Serbisė e Shqipėrisė, ku shqiptarėt duhet tė ofrojnė garanci pėr tė si faktor paqeje nė Evropėn Juglindore.

 

Nė fakt, bashkimi i trojeve shqiptare tė Serbisė Jugore me Kosovėn ėshtė njė nga tetė opsionet qė  Institutit Amerikan i Paqes, pothuajse njė vit mė parė, i ka paraqitur Qendrės pėr Politikėn Ndėrkombėtare  nė Gjenevė, nė studimin “Statusi pėrfundimtar i Kosovės: “Opsionet dhe kėrkesat ndėrkufitare”. Sipas kėtij opsioni, Instituti Amerikan i Paqes ka parashikuar pavarėsinė me ndarje tė Kosovės. Nė kėtė rast, komunat e veriut Zveēan, Zubin Potok, Leposavic, si dhe Mitrovica e Veriut do tė shkonin me Serbinė. Shumica e komunave shqiptare nė Serbinė e Jugut do tė bėheshin pjesė e Kosovės sė Pavarur. Pra, ka njė shkėmbim territoresh. Ky variant ėshtė mbėshtetur dhe nga analistin amerikan Ted Karpenter e akademiku Rexhep Qosja.Zyrtarisht  Grupi Kontaktit, SHBA dhe BE, e kanė hedhur poshtė kėtė variant. Ata janė tė bindur se kjo do tė pėrbėnte njė precedent destabilizues pėr Bosnjėn, Maqedoninė e Serbinė. Gjithsesi, Instituti Amerikan i Paqes, beson se Kėshilli i Sigurimit do tė dėrgonte sinjal se ėshtė i gatshėm ta pranojė ndarjen, nėse sigurohet se kjo nuk ndikon nė Bosnjė e Maqedoni. Sipas tyre, ndarja do tė ishte kompensim pėr presionin serb kundėr pavarėsisė sė Kosovės. Ndoshta, nė kėtė konteks duhej parė dhe deklarata e zotit Besnik Mustafaj ditė mė parė, pas kėmbėnguljes serbe pėr ndarjen e Kosovės.

 

Gllas Javnosti parashikon si pjesė tė skenarit edhe shqiptarėt e Maqedonisė, tė cilėt sipas tyre,  do tė kėrkojnė tė jenė shtetformues, ose njė krahinė autonome e veēantė.Nė fakt, kjo tezė mbėshtetet edhe nga Instituti i Analizave Ushtarake tė Greqisė, i cili nė njė material tė botuar mė 7 Janar 2005, parashikonte “...se tashmė nė Maqedoni janė vendosur bazat pėr pėrēarjen e ardhshme tė shtetit. Elementi shqiptar po pėrgatitet dhe po orientohet drejt shpejtimit tė ngjarjeve. Nė kėtė kuadėr, edhe pėr kėtė shtet mund tė gjendet zgjidhja e krijimit tė kantoneve etnike. Kantonizimi i Maqedonisė mund tė realizohet sipas modelit tė zbatuar pjesėrisht nė Republikėn e Bosnje-Hercegovinės”.  Gjithsesi, nėnshkrimi i marrėveshjes sė Ohrit dhe intensifikimi i pėrpjekjeve pėr zbatimin e plotė tė saj, mbėshtetja e fuqishme nga SHBA e BE pėr tė,  pavarėsisht dakordėsisė Xhaferi-Gjeorgjevski, tė bėrė publike kohėt e fundit pėr ndarje mbi baza etnike, momentalisht nuk besohet mundėsia e federalizimit tė saj.

 

Edhe nė Malin e  Zi, ndonėse shqiptarėt ortodoksė janė asimiluar, ata muslimanė e katolikė kanė ruajtur etnitetin, ndėrkohė qė nuk gėzojnė plotėsisht tė drejtat e tyre. Sipas Gllas Javnostit, pjesė kompakte tė territoreve etnike shqiptare, tė pėrbėrė nga Plava, Gucia, Rozhaja, duhet tė bėhen krahinė autonome, me Ulqinin si kryeqytet. Nė fakt, me mbėshtetjen e shqiptarėve, nė referendumin e Majit, Mali i Zi mund tė realizojė synimin e tij pėr t’u ndarė pėrfundimisht nga Serbia.Nė kėmbim tė mbėshtetjes, shqiptarėt do tė kėrkojnė mė shumė tė drejta dhe lėshime pėr njė organizim administrativ nė interes tė tyre.Nuk besohet njė federalizim i Malit tė Zi nė kuptimin klasik.

 

Interesante ėshtė se nė zgjidhjen e ēėshtjes sė Shqiptarėve nė Ballkan, Gllas Javnosti nuk ka harruar pa bėrė pjesė tė skenarit as Camėrinė. Komentatori politiko-ushtarak i Beogradit, e di mirė qė  shteti grek nuk ka bėrė asnjė pėrpjekje konkrete pėr ta zgjidhur dosjen “Camėria”. Dhe pėr kėtė ai parashikon njė zgjidhje ushtarake. Ndėrsa nė pjesėt e tjera tė banuara nga shqiptarėt, veprimet ushtarake tė shqiptarėve parashikohet tė zgjasin pak,  pėrplasja mė e fortė, e cila do tė zgjasė tetė deri dymbėdhjetė muaj, parashikohet nė veriperėndim tė Greqisė, thotė Milovan Dreēun, komentator politiko-ushtarak i Beogradit.

 

Nė tė vėrtetė, moszgjidhja e problemit tė pronave tė shqiptarėve nė Camėri, ėshtė parė si burim potencial pėr konflikt tė mundshėm edhe nga qeveri tė vendeve perėndimore.Kėshtu pėr llogari tė qeverisė anglezė, ėshtė pėrgatitur njė studim pėr ēėshtjen e pronave ēame nga analistėt dhe njohėsit e mirė tė problemeve ballkanike Miranda Vikers e Xhejms Petifer. Vetė Xhejms Petifer, nė muajin Janar 2006, ėshtė shprehur nė tė pėrditshmen shqiptare “ABC” se “njė konflikt mbi Ēamėrinė mund tė jetė shumė serioz, pasi ėshtė nė brigjet e Adriatikut, ėshtė pranė Korfuzit qė ėshtė pjesė e rėndėsishme e ekonomisė greke, njė ishull strategjik dhe, sipas ekspertėve, ėshtė njė luftė e lehtė pėr t’u zhvilluar”. Pėr analistin Petifer, zona e Ēamėrisė ėshtė shumė e egėr si territor dhe mjaft e lehtė pėr grupe tė vogla personash tė operojnė aty dhe shumė e vėshtirė pėr operacione ushtarake dhe policore. Kėto janė disa nga arsyet, sipas tij, pse njė konflikt nė Ēamėri do tė ishte shumė i rrezikshėm dhe i vėshtirė pėr t’u kontrolluar.Gjithsesi, njė angazhim serioz i qeverisė greke pėr tė zgjidhur problemin e pronave tė ēamėve, nė pėrputhje me konventat ndėrkombėtare, do tė eleminonte pėrfundimisht ēdo mundėsi pėr konflikt nė zonėn e Camėrisė si dhe do tė rrėzonte fantazinė e Gllas Javnostit pėr njė republikė ēame nė Greqi.

 

Gazeta serbe nė fjalė, parashikon dhe afatet per realizimin e Bashkimit tė Shteteve Shqiptare nė Ballkan. Sipas tyre, ėshtė planifikuar qė Pavarėsia e Kosovės tė arrihet nė vitet 2005-2006; Federalizmi i Maqedonisė tė pėrfundojė nė vitin 2007 dhe formimi i Bashkimit tė Shteteve Shqiptare, tė kryhet deri nė vitin 2010, pėrpara pranimit nė BE. Nė pėrbėrje tė kėtij shteti tė ri nė Ballkan, sipas gazetės beogradase, do tė ishin Kosova e Metohia, jugu i Serbisė Qendrore, jugu i Malit tė Zi, pjesa veriperėndimore e Maqedonisė dhe pjesa veriperėndimore e Greqisė.  

 

Pėrfundimisht, komentatori politiko-ushtarak serb Milovan Dreēun, qėllimisht pėrzien me skenare deri dhe ushtarake, pėrpjekjet e suksesshme politike e diplomatike tė faktorit shqiptar nė Ballkan pėr tė fituar tė drejtat e tyre tė mohuara pėr mė shumė se njė shekull. Kjo pėr tė kompromentuar lėvizjet e faktorit shqiptar sidomos tani nė prag tė pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės. Ai synon gjithashtu ta bėjė mė tė besueshme politikėn e Beogradit pėr gjoja rolin destabilizues tė shqiptarėve nė Ballkan. Integrimi nė BE i Shqipėrisė, Kosovės dhe shteteve tė tjera tė Ballkanit ku shqiptarėt banojnė nė trojet e tyre, do t’i bėjė tė panevojshėm kufijtė nacionalė dhe, pėr pasojė, dhe USA-n nė Ballkan.

 

 

Xhavit Shala

Drejtor i Qendrės Shqiptare

tė Studimeve pėr Sigurinė Kombėtare

                                                                                          email: qshssk@acnss.com

web:www.acnss.com

 

 

 

Botuar nė tė pėrjavshmen “ABC” Nr 32, datė 15 prill 2006