The List


ACNSS-Albanian Center for National Security Studies

QSHSSK

 Webmail

KONTAKTONI

email:

xhavit_shala@acnss.com

P.O.Box:

2378,Tirana- Albania

The List of ISPs

Zhvillohet ceremonia e pėrurimit tė librit "Shqiptarėt nė udhėkryq"

Zhvillohet ceremonia e pėrurimit tė librit "Siguria Kombėtare dhe Sfidat e Integrimit" 

 

 Hong Kongu ėshė varrosur nė Rambuje

 KURBAN BAJRAMI NĖ KREMLIN 

 Kurthi serb i luftės fetare

 Biznesmeni Putin dhe ēmimi pėr Kosovėn

 Operacioni "Patkoi 2" dhe vehabizmi

 Tė tjera >>>

 
 
   

  

STUDIME

23 AMBASADORĖT GREKĖ, ĒĖSHTJA ĒAME DHE VORIO EPIRI

 

Ēėshtja shqiptare dhe gjeopolitika e korridoreve tokėsorė

 

Ēėshtja shqiptare dhe gjeopolitika e Adriatikut

 

Tadiēi, Serbia e Madhe dhe ēėshtja shqiptare

- Botuar editorial tek gazeta “Koha Jonė” 25.06.2011

 

Programet elektorale dhe siguria komunitare

Botuar ne gazeten "Koha Jone" 30.4.2011

 

Shėrbimet e sigurisė dhe mbikėqyrja parlamentare

 

ĒĖSHTJA SHQIPTARE DHE SIGURIA RAJONALE

 

LIBRI VERDHĖ, SHTĖPIA E VERDHĖ DHE RAPORTI I ZI

Botuar me 22 Dhjetor 2010 ne Gazeten "Koha Jonė"

 

 

Ēėshtjet fetare nė hapėsirat shqiptare dhe siguria jonė kombėtare. Realiteti dhe sfidat.

Kumtesė e mbajtur nė Konferencėn Shkencore me temė: ?Ruajtja e vlerave kombėtare fetare tė shqiptareve? mbajtur nė Shkup, me 3 Shtator 2010. Konferenca ėshtė organizuar nga Agjencia e Lajmeve INA dhe Fakulteti i Shkencave Islame ne Shkup, Maqedoni

  Kumtesa e plotė nė video 
 

MJERĖ MAQEDONIA ME AKADEMIKĖT E SAJ!

Botuar me 23 Shtator 2009 ne Gazeten "Shqip"

 

MAQEDONI: IVANOVI, SHQIPTARET DHE LOJA ME ZJARRIN

Botuar me 03 Qershor 2009 ne Gazeten "Shqip"

 

GREQI:  KUSH MbJELL ERĖN, KORR FURTUNĖN!

Botuar me 22 Dhjetor 2008 ne Gazeten "Shqip"

 

Intelegjenca nėn lupė

 

SHTETI, BESIMET FETARE DHE SIGURIA KOMBĖTARE

Botuar me 10 Nėntor 2008 ne Gazeten "Shqip"

 

RUSIA, GJEORGJIA DHE DEMOKRACIA E TRADHĖTUAR

Botuar me 26 Gusht 2008 ne Gazeten "Shqip"

 

GRUEVSKI, SHĖRBIMET SEKRETE DHE LOJA ME SHQIPTARĖT

Botuar me 01 Korrik 2008 ne Gazeten "Shqip"

 

GĖRDECI, BEOGRADI DHE BUKURESHTI

Botuar me 31 Mars 2008 ne Gazeten "Shqip"

 

PER KOSHTUNICĖN KA FILLUAR NUMĖRIMI MBRAPSHT

Botuar me 27 Shkurt 2008 ne Gazeten "Shqip"

 

Padrejtesite me reformen ne drejtesi

Botuar me 21 Dhjetor 2007 ne Gazeten "Koha Jone"

 

Hong Kongu ėshė varrosur nė Rambuje

Botuar me 15 Nėntor 2007 ne Gazeten "Koha Jone"

 

KURBAN BAJRAMI NĖ KREMLIN 

Botuar me 03 Tetor 2007 ne Gazeten "Koha Jone"

 

KOSOVA DHE KATOLICIZMI I RRUDHUR EUROPIAN

Botuar me 07 Shtator 2007 ne Gazeten "Koha Jone"

 

LĖVIZJE TEKTONIKE NĖ GJEOPOLITIKĖN BALLKANIKE

Botuar me 22 Gusht 2007 ne Gazeten "Koha Jone"

 

GREPI I PUTINIT DHE DIPLOMACIA E ARAGOSTAVE

Botuar ne gazeten Koha Jone me 10 Korrik 2007

 

Veteranėt e UĒK-sė... Sėrish nėn armė?!

Botuar ne revisten MAPO, date 30 Qershor 2007

 

Informaliteti dhe financimi i terrorizmit

Botuar si editorial ne gazeten "Koha Jonė" datė 20.06.2007

 

RUAJTJA DHE PROMOVIMI I TOLERANCĖS FETARE ĖSHTĖ INVESTIM PĖR SIGURINĖ TONĖ KOMBĖTARE

Botuar ne Revisten “MAPO”  Nr.34, 2 Qershor 2007 dhe gazeten “Koha Jone” date  5 Qershor 2007

 

Kurthi serb i luftės fetare

Botuar si editorial ne gazeten "Koha Jonė" datė 18.05.2007

 

Biznesmeni Putin dhe ēmimi pėr Kosovėn

Botuar si editorial ne gazeten "Koha Jonė" datė 18.04.2007

 

Operacioni "Patkoi 2" dhe vehabizmi

Botuar si editorial ne gazeten "Korieri" datė 19.03.2007

 

Paketa Athisari dhe kutia Putin

 Botuar si editorial ne gazeten "Korieri" datė 17.02.2007

 

Statusi i Kosovės dhe operacioni LANAC

 Botuar ne gazeten "Shqip" date 17 Nentor dhe ne gazeten "Standart" me date 19 nentor 

 

Garderoba pa ferexhe

Botuar nė revistėn e pėrjavshme MAPO datė  28 Tetor dhe nė gazetė  “Shqip” datė 21 Tetor 2006

 

Ligj, informimi dhe ndėrgjegjėsimi pėr zbatimin e tij

Botuar si editorial nė gazetėn "Shqip", datė 14.10.2006

 

Nė pritje tė nėntorit tė katėrt

Botuar si editorial nė gazetėn "Shqip", datė 02.08.2006

 

Kujdes! Serbėt po eksportojnė krizėn

Botuar ne gazeten “Shqip” date 7 korrik si dhe ne numrin 44 te gazettes “ABC” date 8 korrik 2006
 

Lėvizja e lirė dhe trafiku njerėzor

Butuar ne gazeten “SHQIP„ date 18 Qershor 2006


Vorio-Epiri, njė ėndėrr nė arkivol

Butuar ne gazeten “SHQIP„ date 09 Qershor 2006

 

Sherifėt serb nė veprim

Butuar editorial ne gazeten “SHQIP„ date 5 Qershor 2006

 

Kanabisi, pushteti dhe komuniteti

Botuar nė gazetėn "Shqip" datė 25 Maj 2006

 

Shqiptarėt dhe identiteti i tyre qytetėrues

Botuar nė gazetėn "Shqip" datė 9 Maj 2006 nen titullin e redaksise "Qose-Kadare dhe identiteti dinamik", nė  gazetėn e pėrjavshme "ABC", ne numrin 36 tė sajė, datė 13 maj 2006 si dhe nė gazetėn "ANC"

 

USA nė Ballkan, intrige, mundėsi apo ēmenduri

- Botuar nė tė pėrjavshmen “ABC” Nr 32, datė 15 prill 2006

 

Ballkani, krimi dhe integrimi

- Botuar nė gazetėn "Standard" 13 Prill 2006

 

Vahabizmi, filozofia anitetezė

- Botuar nė gazetėn "Tirana Observer" 28 Mars 2006

 

Shqipėria mes patriotizmit ekonomik dhe pragmatizmit politik

- Botuar nė gazetėn "Tirana Observer" 21 Mars 2006

 

Kisha serbe dhe kryqėzimi i Serbisė

- Botuar nė gazetėn "Tirana Observer" 14 Mars 2006

 

Toleranca fetare, media dhe siguria kombėtare

- Botuar nė gazetėn "Tirana Observer" 8 Mars 2006

STUDIMI ESHTE REFERUAR NE TRYEZEN E RRUBULLAKET "RAPORTIMI NE MEDIA MBI ESHTJET FETARE" MBAJTUR ME 6 MARS 2006 NE TIRANE, ORGANIZUAR NGA  USAID, WORLD LEARNING DHE DEPARTAMENTI I GAZETARISE TE UNIVERSITETIT TE TIRANES.

 

Diplomacia publike dhe siguria kombėtare

- Botuar nė gazetėn "Tirana Observer" 28 shkurt 2006

 

Kosova dhe diplomacia ekonomike ruse

- Botuar nė gazetėn "Tirana Observer" 22 shkurt 2006

 

Paturpėsia e karikaturave dhe ēoroditja e politikės

- Botuar nė gazetėn "Tirana Observer" 14 shkurt 2006

 

Penalizimi i kanabopolitikės

- Botuar nė gazetėn “Tirana Observer” 08.02.2006

 

SHTETI  DEMOKRATIK DHE  EDUKIMI FETAR

- Botuar nė gazetėn “Tirana Observer” 01.02.2006

 

JANULLATOSI  DHE MISIONI CAMERIA

- Botuar nė gazetėn “Korrieri” 30.01.2006

 

Rumija,Sulltan Fatihu dhe Kryqet e Bushatit

- Botuar nė gazetėn “Korrieri” 17.01.2006

 

Siguria e minoriteteve dhe statusi i Kosovės

- Botuar nė gazetėn “Korrieri” 11.01.2006

 

Drejt shqiptarizmit tė hierarkisė fetare

- Botuar editorial nė gazetėn “Korrieri” 05.01.2006

 

A  T’I BESOJMĖ HUNTINGTONIT?

- Botuar nė gazetėn “Korrieri” 19.12.2005

 

Kosova nė kurthin e opsioneve

- Botuar editorial tek gazeta “Korrieri” 10.12.2005

 

Politika dhe policimi

- Botuar editorial tek gazeta “Korrieri” 24.11.2005

 

Ēėshtjet fetare dhe siguria kombėtare

- Botuar editorial tek gazeta “Korrieri” 19.11.2005

 

KINA, TAJVANI DHE STATUSI I KOSOVĖS

- Botuar editorial tek gazeta “Korrieri” 01.11.2005

 

BALLKANI MES  PROSPERITETIT DHE INTRIGAVE

- Botuar editorial tek gazeta “Korrieri” 01.11.2005

 

DEL PONTE, RAMUSHI  DHE STATUSI I KOSOVĖS

- Botuar editorial tek gazeta “Korrieri” 21.10.2005

 

UOLKERI, KOSOVA  DHE AHTISAARI

- Botuar editorial tek gazeta “Korrieri” 14.10.2005

 

Kosova e pavarur dhe rilindja e Serbisė

- Botuar editorial tek gazeta “Korrieri” 03.10.2005

 

Maratona e Pavarėsisė

- Botuar editorial tek gazeta “Korrieri” 27.09.2005

 

Kurthi i Gjeneralit

- Botuar editorial tek gazeta “Korrieri” 10.09.2005

 

ETHET E KOSOVĖS DHE PSHERĖTIMAT E BALLKANIT

- Botuar editorial tek gazeta “Korrieri” 02.09.2005

 

Krimi s'ka me frike

Nga Alfred PEZA - Botuar editorial tek gazeta “Korrieri” 14.8.2005 

 

MJEKRAT DHE QOSET E KONDOVĖS

- Botuar editorial tek gazeta “Korrieri” 13.8.2005

 

A jemi nė shėnjestėr?

- Botuar nė Revistėn "KLAN", datė  06. 08.2005

 

Njė mjekėr pėr Maqedoninė

- Botuar nė Revistėn "KLAN", datė  06. 08.2005

 

Demantohet “pėrkatėsia  ballkanike” e sulmuesve nė Londėr

- Botuar nė gazetėn “Korrieri„ dhe "Experess" nė Kosovė, datė  27. 07.2005

 

Berisha dhe tymnaja islamike e Covicit

- Botuar nė gazetėn “Korrieri„ dhe "Experess" nė Kosovė, datė  27. 07.2005

 

Islami, mes religjionit, politikes dhe terrorizmit

- Botuar nė gazetėn “Korrieri„ datė  14. 07.2005

 

Bashkesia Islame dhe zjarri vahabit

- Botuar nė gazetėn “Korrieri„ datė  15. 06.2005

 

Filloi numerimi mbrapsht

- Botuar nė gazetėn “Korrieri„ datė  10. 06.2005

 

Zgjedhjet shqiptare dhe preferencat e SHBA

- Botuar nė gazetėn “Korrieri„ datė  05. 06.2005

 

Propoganda elektorale dhe siguria kombetare

- Botuar nė gazetėn “Korrieri„ datė  26. 5.2005

 

STRATEGJIA AMERIKANE PER KOSOVĖN DHE NATASHA

- Botuar nė gazetėn “Korrieri„ datė  23. 5.2005

 

Kanuni, realiteti dhe strategjia e luftės kundėr tijė

- Editorial nė gazetėn “Korrieri„ datė  8. 5.2005

 

Njė formulė pėr luftėn kundėr trafikut njerėzor

- Editorial nė gazetėn “Korrieri„ datė 26 Prill 2005

  

Kanabisi dhe fushata elektrorale

- Editorial nė gazetėn “Korrieri„  datė 27 Mars 2005

 

 Mjaft Pasivitetit nė ēėshtjet fetare

- Editorial nė gazetėn “Ekspres„ datė 15 Mars 2005

 

ENTREL’ ALBANIEETL’ EUROPE: LECRIME ORGANISE