The List


ACNSS-Albanian Center for National Security Studies

QSHSSK

KONTAKTONI

email:

xhavit_shala@yahoo.co.uk

P.O.Box:

2378,Tirana- Albania

The List of ISPs

Zhvillohet ceremonia e pėrurimit tė librit "Shqiptarėt nė udhėkryq"

Zhvillohet ceremonia e pėrurimit tė librit "Siguria Kombėtare dhe Sfidat e Integrimit" 

 

 Shqiptarėt dhe identiteti i tyre qytetėrues

 USA nė Ballkan, intrigė, mundėsi apo ēmenduri

 Ballkani, krimi dhe integrimi

 Vahabizmi, filozofia anitetezė

 Shqipėria mes patriotizmit ekonomik dhe pragmatizmit politik

 

 Tė tjera >>>

 
 
 

 

Demantohet “pėrkatėsia  ballkanike” e sulmuesve nė Londėr

 

“The Independent”: Ne nuk kemi cekur askund se nga janė terroristėt qė  kryen sulmet

Duke hulumtuar informacionin e liferuar nga mediat nė Shkup, sipas tė cilit sulmet nė Londėr janė kryer nga pjesėtarė ballkanas tė Al Qaeda, “Koha Ditore” ka kontaktuar me gazetėn britanike “The Independent” e cila mohon tė ketė shkruar diēka tė kėtillė. Elisa Bray, gazetare pėrgjegjėse pėr lajmet vendore, deklaroi shkurt “Ne nuk kemi cekur askund se nga janė terroristėt qė kryen sulmet nė Londėr”

 

Gent Mehmeti

 

Shkup, Londėr, 12 korrik -“Kundėrzbuluesit ushtarakė tė vendeve evroperėndimore pohojnė se nė Evropė ka mbi 20 mijė luftėtarė tė Al Kaedės,kryesisht ish-uftėtarė nga luftėrat nė Afganistan, Ēeēeni, Bosnjė e Hercegovinė, Shqipėri, Maqedoni dhe Kosovė”. Ky informacion u plasua kėto ditė nė agjencinė informative Makfax e cila atė e transmeton nga agjencia serbe Fonet. Njėkohėsisht,  agjencia “Makfaks”, duke u thirrur nė gazetėn e mirėnjohur londineze “The Independent”  ka liferuar informacionin sipas tė cilit “ Myslimanė nga Ballkani janė pėrgjegjės pėr sulmet nė Londėr”.  

Duke hulumtuar kėtė informacion, “Koha Ditore” ka kontaktuar me gazetėn britanike e cila mohon tė ketė shkruar diēka tė kėtillė, aq mė pak, tė ketė thėnė se “ Sulmet nė Londėr janė kryer nga myslimanė ballkanas”. Pėrkundrazi, “The Independent” nė shkrimet e veta thotė se” sipas tė gjitha gjasave, nga hulumtimet qė i kanė bėrė ekspertėt britanikė nė tentim pėr tė zbuluar diēka mė tepėr rreth sulmeve terroriste, del se terroristėt qė janė pėrgjegjės pėr sulmet e javės sė kaluar nė Londėr janė terroristė islamistė vendas”.

E pyetur nga “Koha Ditore” lidhur me hulumtimin e saj rreth prejardhjes sė sulmuesve nė metronė e Londrės, gazetarja Elisa Bray, gazetare pėrgjegjėse pėr lajmet vendore nė “The Independent”, deklaroi “Ne nuk kemi cekur askund se nga janė terroristėt qė kryen sulmet nė Londėr” Pėrndryshe, kundėrzbuluesit nė shumicėn e vendeve evropiane kanė arritur tė hetojnė  mė shumė se dhjetėra evropianė, tė rekrutuar nė “Al Qaeda”, veēmas persona nga Franca, Gjermania dhe Britania e Madhe, mirėpo askund nuk pėrmenden terroristė nga  trojet ballkanike, posaēėrisht jo “terroristė qė kanė luftuar e janė pėrgatitur nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni. “Terroristėt pėrgjegjės pėr sulmet nė Londėr janė pothuajse sigurisht  britanezė”, deklaroi dje Lord Stivens, komisar kryesor i Metropoliten Police. Ky konstatim del nga fakti  nga shkaku se “terroristėt janė mirė tė njoftuar me jetėn dhe vlerat e britanikėve”, thonė nga policia britanike. Dy personat e vetėm nga jashtė tek tė cilėt momentalisht dyshon  policia britanike janė Mustafa Setmariam Nasar, i cili ka jetuar dhjetė vite me radhė nė Londėr dhe ka pėrvojė me mjete eksplozive si dhe njė maroken, Mohammed al Gerbouzi i cili ėshtė pėrgjegjės pėr sulmet e vjetshme nė Spanjė dhe pjesėtar i “ekipit tė Madridit”.

 

Lidhur me mundėsinė e implikimit tė ndonjė shqiptari nė celulat e “Al Qaeda” qė sulmuan nė metronė e Londrės, nė shėrbimin policor tė  Kosovės nuk kanė kurrfarė njohurie“. Informatat e kėtilla, siē ėshtė ajo qė sulmuesit kanė qenė nga trojet tona mund tė jenė vetėm trillime meqenėse nuk bazohen nė asnjė burim. Sa i pėrket rajonit tė Kosovės, deri tani ende nuk kemi hasur nė individė tė cilėt veprojnė nė emėr tė organizatės terroriste Al Qaeda”, ka thėnė Shevki Morina, zėdhėnės i SHPK-sė. Nga ana tjetėr, sipas njė informacioni nė sajtin izraelit nė internet,“Debka”, mjetet eksplozive qė u pėrdorėn pėr  sulmet nė Londėr  janė siguruar nga Beogradi. Redaktori i kėtij sajti izraelit pėr tė cilin mendohet se ėshtė i afėrt me shėrbimin sekret “Mosad”, Giora Shamis, thotė se ai qėndron pas tė gjitha kėtyre informacioneve dhe shton se “Beogradi ėshtė njė treg i madh pėr shitblerje tė armėve, kurse Al Qaeda ėshtė aty myshteri i rregullt”.

Lidhur me mundėsinė e implikimit tė qytetarėve nga Maqedonia nė celulat e “Al Qaeda” qė kanė kryer aktin terrorist nė metronė e Londrės, zėvendėsi i zėdhėnėsit tė  Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė, Borēe Peshevski, ka refuzuar tė komentojė “shkrimet e ndryshme qė dalin nėpėr gazeta”.

 

Ndėrkohė, pėr mundėsinė e veprimit tė celulave tė “Al Qaeda” nė trojet shqiptare, “Koha Ditore” morri prononcimin e themeluesit dhe Drejtor aktual i Qendrės Shqiptare te Studimeve pėr Sigurinė Kombėtare,.Xhavit Shala, sipas tė cilit. „Historia e 20 mijė anėtarėve tė Al Qaeda nė mes myslimanėve tė Ballkanit, kryesisht shqiptarėve, ėshtė njė formė e re, e politikės sė vjetėr tė qarqeve antishqiptare. Megjithatė, ne nuk mund ta mohojmė qė Al Qaeda apo organizata tė tjera terroriste tė mund tė kenė rekrutuar shqiptar, ashtu siē kanė rekrutuar nga kombėsitė dhe besimet e tjera fetare. Ėshtė detyrė e agjencive ligjzbatuese zbulimi dhe vėnia e tyre pėrpara pėrgjegjėsisė ligjore…”. Duke folur nė kėtė drejtim, z. Shala ka pėrkujtuar se “Shėrbimi i Inteligjencies Shqiptare, nė bashkėpunim me CIA-n, nė vitet 1998-2000, identifikoi dhe asgjėsoi nė Tiranė njė celule operative tė Xhihadit Islamik Egjiptian, filial i Alkaedas. Anėtarėt e sajė ishin tė gjithė nga vendet arabe. Nė tė nuk bėnte pjesė asnjė shqiptar, megjithėse, njė nga detyrat e anėtarėve tė celulės ishte studimi e rekrutimi dhe i kandidaturave nga shqiptarėt…”

 

KOHA DITORE