The List


ACNSS-Albanian Center for National Security Studies

QSHSSK

KONTAKTONI

email:

xhavit_shala@yahoo.co.uk

P.O.Box:

2378,Tirana- Albania

The List of ISPs

Zhvillohet ceremonia e pėrurimit tė librit "Shqiptarėt nė udhėkryq"

Zhvillohet ceremonia e pėrurimit tė librit "Siguria Kombėtare dhe Sfidat e Integrimit" 

 

 Shqiptarėt dhe identiteti i tyre qytetėrues

 USA nė Ballkan, intrigė, mundėsi apo ēmenduri

 Ballkani, krimi dhe integrimi

 Vahabizmi, filozofia anitetezė

 Shqipėria mes patriotizmit ekonomik dhe pragmatizmit politik

 

 Tė tjera >>>

 
 
   

 

 

   QENDRA SHQIPTARE E STUDIMEVE PER SIGURINĖ  KOMBĖTARE

 

 

                                                                                                               

M I S I O N I

 

·        Studimi dhe evidentimi i faktorėve tė cilėt pėrbėjnė kėrcėnim pėr integritetin territorial, sovranitetin dhe identitetin kombėtar, promovimin e tė drejtave tė njeriut dhe tė drejtave tė minoriteteve, mbrojtjen dhe  zhvillimin e institucioneve demokratike e kushtetuese, kontributin pėr arkitekturėn e re tė sigurimit rajonal dhe mbėshtetjen e detyrimeve dhe marrėveshjeve ndėrkombėtare tė Shqipėrisė, tė cilat janė objektivat e sigurisė sonė kombėtare.

 

·        Studimi dhe evidentimi  i faktorėve politikė, socialė, psikologjikė, etj., qė bėjnė tė mundur pėrhapjen e fenomeneve tė rrezikshme pėr sigurinė kombėtare si krimi i organizuar, trafiqet e paligjshme nė pėrgjithėsi dhe nė mėnyrė tė vecantė trafiku i qenieve njerėzore, fenomenit tė gjakmarrjes dhe studimi i kriminalitetit e terrorizmit nė pėrgjithėsi, studime kėto qė do tė kryhen nė nivel kombėtar dhe nė nivel rajonal nė bashkėpunim me organizatat simotra.

 

·        Studimi dhe evidentimi i atyre vlerave kombėtare dhe faktorėve qė kanė mundėsuar tolerancen fetare nė vendin tonė dhe nė hapėsirėn mbarėshqiptare si dhe rreziku qė paraqet pėr sigurinė cėnimi i kėsaj tolerance.

 

·        Hartimi i politikave pėr format dhe metodat qė duhet tė ndiqen pėr parandalimin e fenomeneve qė kėrcėnojnė sigurinė kombėtare, bashkėpunimin me struktura tė legjislativit pėr hartimin e projektligjeve, prezantimi i  tyre me synim  sensibilizimin e organizmave shtetėrore dhe shoqėrinė civile pėr kėto probleme.